אם עדיין לא שמעתם על צמח המנקאי, אתם לא לבד. הצמח הקטן והבריא הזה עלה לכותרות בשנה האחרונה בזכות רשימת מחקרים מקיפה, שלגמרי שכנעה אותנו להוסיף אותו לתפריט

נדמה שהמשפט על כך שדברים קטנים מגיעים בחבילות קטנות, לא יכול היה להיות מדויק יותר בכל הקשור לצמח המנקאי. המנקאי הוא ירק קטנטן שנחשב לצמח מים, ולמרות שהוא עלה לכותרות וצבר תשומת לב רבה בעיקר בשנה האחרונה – לא מדובר בטרנד שבא והולך אלא להיפך. למעשה, בהתחשב ביתרונות העצומים שגלומים בו, השפעתו של הצמח הזה לא רק שאינה צפויה לרדת אלא הולכת להישאר כאן למשך הרבה זמן. 

צמח המנקאי
כל מה שרציתם לדעת על צמח המנקאי

אז מה בעצם מייחד את המנקאי?

היתרון הבולט ביותר של צמח המנקאי וזה שהעלה אותו לכותרות, הוא תכולת ה-B12 הגבוהה שהכרחית לכל אדם ועשויה להימצא במחסור בעיקר אצל טבעונים וצמחונים. ויטמין B12 אחראי על בניית החלבונים בגופנו, וקיים במוצרי מזון מן החי, כמו למשל ביצים, חלב ובשר. מחסור חמור בוויטמין עלול להוביל למגוון בעיות רפואיות בהן חולשה, דופק מהיר, אנמיה, הורדה במשקל ועוד.

בתקופה בה שיעור האנשים שאינם צורכים מוצרים מן החי נמצא במגמת עלייה, מובן למה חוקרים רבים מחפשים אחר חלופה לחלבונים מן החי. חשוב לציין שקיימות גם קבוצות נוספות שעלולות להימצא בסיכון למחסור ב-B12, כמו אנשים עם בעיות ספיגה של הוויטמין ובני גיל הזהב. המנקאי הוא הירק היחיד שמכיל ויטמין B12 בתצורה פעילה, מה שמהווה פריצת דרך בכל הקשור בתפריטם התזונתי של מיליוני בני אדם ברחבי העולם.

אבל זה עוד לא הכול

נוסף ל-B12, צמח המנקאי מכיל גם את הוויטמין A ששומר על המערכת החיסונית ועל בריאות העיניים, ואת הוויטמין E שמגן על העור, על הלב ועל כלי הדם. כמו כן, יש בו שיעורים גבוהים של ברזל, נוגדי חמצון, חומצה פולית וגם ריכוזי חלבון משמעותיים. ואם לחדד בנושא הזה עבור טבעונים, ריכוז החלבון שבו זהה מבחינת ההרכב לריכוז החלבון שקיים בביצים. 

כל היתרונות הללו, לצד יתרונות רבים נוספים, מגובים בניסויים ובמחקרים רבים שנערכו ברחבי העולם וגם כאן אצלנו בישראל. ממצאי מחקר מסוים שבחן השפעה של צמח המנקאי על משתתפים שהפחיתו בצריכת הבשר שלהם לאורך תקופה של שישה חודשים, הוכיחו כי הוא סייע בשיפור רמות הברזל שלהם בצורה ניכרת. הממצאים הללו אומצו על ידי אוניברסיטת הרווארד, ואף גרמו להם ליישם אותם בפועל על ידי שילוב המנקאי במאכלים המוגשים בקפיטריות.

ליישם כבר בארוחה הבאה

להבדיל מפתרונות תזונתיים מומלצים שקשים ליישום, היתרון האחרון של צמח המנקאי קשור לפשטות השימוש בו. רוכשים אותו בצורת קוביות קפואות, ומוסיפים לכל מנה שתרצו. הוא חסר טעם או ריח דומיננטיים ולכן הולך עם מלוח, מתוק, ארוחת בוקר ואפילו שייקים!

שימושים בצמח המנקאי
מהו צמח המנקאי ולמה הוא טוב?

>>>>>>>> למתכונים עם צמח המנקאי הכנסו עכשיו.

Leave a Comment